15.10.2018 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Regli ağrıları nasıl geçer ?

Regli ağrıları nasıl geçer ?

Kadınların en zor dönemleri arasında yer alır. Ayda 1 defa ergenlik döneminden itibaren tüm bayanlarda görülen regli, halk arasındaki adı ile ay başı dönemleri bazı bayanlar için hafif geçerken bazı bayanlarda ise şiddetli geçmektedir. Psikolojik durumların en etkin olduğu dönemdir aslında. Bayanlar regli dönemlerinde psikolojik durumlarını düzeltmeleri bu dönemin daha kolay atlatılmasında yardımcı olacaktır.

Koca karı ilaçları bu dönemde anlık etki yaratsa da uzun dönemli bir kurtarıcı olarak görülmemektedir. Uzmanlar bu dönemin tarihlerinin ve belirtilerinin bayanlar tarafından önceden fark edilmesi regli döneminin daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır. Regli döneminde alınan ilaçlar ve diğer bitkisel çözümler faydalı olmayacaktır. Önemli olan bu dönem başlamadan veya başladığı an ilaç veya bitkisel çözümlere başvurmaları gerekmektedir.

Sıcak su torbaları ne işe yarar?

Bu dönemlerde sizlerin vazgeçilmeziniz sıcak su torbaları olacak. Özellikle karın ağrılarının en aktif olduğu zaman dilimlerinde karnın hemen alt kısmına hafif masajlar ve koyacağınız sıcak su torbası sayesinde bu bölgede bulunan kasları gevşetir ve regli döneminin rahat geçmesine yardımcı olur.

Fiziksel aktiviteler regli dönemine katkısı nedir?

Vücudun yapısı itibari ile yapılan fiziksel aktiviteler her dönemde faydalı olacaktır. Yapılacak kısa yürüyüşler, koşular vb. aktiviteler vücut kaslarını harekete geçireceği için bu dönemlerde sizlere yardımcı olacaktır. Bu tarz fiziksel aktiviteler her zaman yararlı olacağı düşüncesi  ile abartmamak gerekmektedir. Fazlası vücut kaslarını yıpratacağından dolayı aşırı derece yorgun düşebilirsiniz.

Regli döneminde ilaç kullanımı nasıl olmalı?

Bu dönemde ilaç kullanımı düzensizlik yarabilir. İlaç kullanımlarını uzman tavsiyesi doğrultusunda kullanmamızda fayda var. En çok kullandığımız ağrı kesici ilaçlar regli döneminin başlangıcında kullanılırsa daha etkili olacaktır.

Regli dönemlerinizi ertelemek istiyorsanız doğum kontrol haplarına başvurabilirsiniz. Bu dönem öncesinde kullanılan doğum kontrol hapları, gelen kanamaları kontrol altına almamıza yardımcı olur.

Kanamaların arttığı durumlarda kesinlikle bir hekime gözüküp tedavi olmamız gerekebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Sağlık
Metabolizmayı Hızlandıran 10 Sağlıklı Besin

Merhaba " Seninleyiz " okurları. Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezitenin engellenmesinde  zayıflamakve bunun  için metabolizmanın hızlanmasının  çok büyük bir...

Kapat