15.10.2018 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Metabolizmayı Hızlandıran 10 Sağlıklı Besin

Merhaba ” Seninleyiz ” okurları. Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezitenin engellenmesinde  zayıflamakve bunun  için metabolizmanın hızlanmasının  çok büyük bir rolü mevcuttur. Bu listemizde “Metabolizmayı Hızlandıran 10 Sağlıklı Besin” i paylaştık. Keyifli okumalar..

Öncelikle ;metabolizma ne demek? Özellike zayıflamak için neden bu kadar önemli ? Hızlı ve yavaş olması neyi ifade ediyor? bu soruların cevabını vereceğiz.

Metabolizma Nedir?

Genel olmakla beraber bir tanım yaparsak insan vücudunda temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için yaktığı enerji miktarıdır diyebiliriz.Yemek yeme, uyuma, yürüme , nefes almak ve benzeri faaliyetler sırasında vücudunuz devamlı kalori yakar.

Metabolizmayı Etkileyen Faktörler 

Metabolizma hızı kişiden kişiye değişmekte olup birçok faktör etkilemektedir. Bu faktörlerin başında yaş, cinsiyet,hormonlar, yapılan egzersizler ve gün içerisinde tüketilen besinler gelmektedir.

Metabolizmayı Hızlandıran 10 Sağlıklı Besin

 

1.Acı Biber

Yapısında bulunan capsaicin acı bibere yakıcı özelliği veriyor. Yapılan araştırmalara göre acı biber kalp ritmi ve metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor. Baharatlı ve özellikle acı yiyecekler tüketildikten sonraki 3 saat metabolizma %25 daha hızlı çalışıyor. Acı biberi taze ve kuru olarak 2 şekilde tüketebilirsiniz. Piyasada acı biber içerikli bir çok zayıflatıcı ilaç satılmaktadır. Bu kapsülleri tüketmek yerine acı biberin kendisini tüketirseniz daha sağlıklı zayıflayabilirsiniz.

2.  Yeşil Çay

Çayın abdominal yağ kütlesini azaltmada ve zayıflamada önemli bir rolü vardır. Yeşil çay düzenli olarak içildiğinde vücut sıcaklığını yükseltir ve bu sayede içeriğinde yer alan ‘Fenol’ bileşeni ile metabolizmaya hızlandırıcı etkisi vardır.

3. Zencefil


Zencefilin içerisindeki maddeler dolaşım ve sindirim sistemini uyarır. Baharat olarak kullanılan zencefil, mide ve barsaklarda oluşan gaz sorununa da iyi gelir.

 

4. Tarçın

Tarçında birçok baharat gibi metabolizma hızlandırma konusunda önem taşımaktadır. Tarçını öğünler arasında tüketerek kan şekerini düzenleyebilirsiniz. Bu tokluk hissi verecektir. Ayrıca tarçın sindirimi sırasında vucut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.


5.Balık

Vucudunuz proteinlerden , karbonhidrat ve yağlara oranla daha fazla kalori yakar. Proteince zengin gıdalar tüketmek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Balık tüketerek vucudunuza bolca protein alabilirsiniz.

6.Zeytin Yağı

Katı ve sıvı yağların sağlıklı türleri metabolizmanın hızlanmasına ve açlık hissinin bastırılmasına yardımcı olur. Sızma zeytin yağı tokluk hissi veren serotonin hormonunu daha fazla salgılanmasına yol açar. Yemeklerinizde zeytin yağı tercih etmeniz sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olacaktır.


7. Greyfurt

Araştırmalara göre C vitamini bulunduran besinle metabolizmayı hızlandırmaktadır.  Greyfurtta C vitamini bolca bulunmaktadır. Ayrıca greyfurt tüketerek insülin düzeyini azaltmaktadır. Düşük insülin düzeyi daha fazla kalori yakarak daha az yağ depolar.

8.Süt

Tennessee Üniversitesi Beslenme Enstitüsü’nde yapılan çalışmalara göre kalsiyum metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Yüksek kalsiyum miktarı içermesi sütün bu listede yer almasına neden oluyor.

9.Elma

Öğün aralarında elma yenmesi açlığı bastırır. Oldukça kolay bulunabilen, her yerde olan elma özellikle kadınların tüketmesi durumunda daha fazla kilo verebilecekleri belirtildi.

10. Yulaf

Özellikle yulaf, buğday gibi tahıllar, içeriğinde kepek bulunan ürünler metabolizmayı hızlandırıcı, kolayca kilo vermeye yardımcı besinler arasındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Sağlık, Zayıflama
Diş Mine Aşınması ve Asit Erozyonu

Diş Mine Aşınması ve Asit Erozyonu  Diş sağlığı konusuna hassasiyet gösteren insanların bildiğinin aksine gazlı içecekler harici bir çok besin...

Kapat