15.10.2018 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Dengeli Beslenme Bebek Yaştan Başlar

Dengeli Beslenme Bebek Yaştan Başlar

Dengeli beslenmenin ana kuralı vücut için gereken tüm vi­tamin ve mineralleri gerektiği kadar almaktır. Sadece sebze veya et ağırlıklı bir beslenme, vücut için gereken bazı vitamin ve mineralleri alamamamıza neden olacağı için, vücudun işleyişinde ve gelişmesinde büyük problemler ortaya çıkar. Bu nedenle bütün besin gruplarından gerekli miktarlarda tüket­mek gerekir. Kilolu olmak sağlıklı olmak anlamına gelmez. Gereksiz besinlerle yüklenen bir bünye, içi boş bir görüntüden başka bir şey değildir. Annelerin tombul çocuklara olan öz­lemleri onları genellikle nişastası, şekeri bol gıdaları bebekleri­ne vermesine neden olur. Oysa ki bu durum ileride, bebeğin bazı besinleri eksik almasından doğacak bir çok hastalığa zemin hazırlayacak ve bünyesinin gücünü azaltacaktır.

Özellikle çocukların, gelişme çağları boyunca bütün besin gruplarından tüketmeleri, her besinden almaları gerekir. Be­sinler genel olarak protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mi­nerallerden oluşan gruplara ayrılır. Her besin grubunun vü­cutta başka bir işlevi vardır ve biri diğerinin görevini yapa­maz. Kimisi, dokuların oluşumunu sağlar, kimi bu dokuların yaşamasında etkilidir. Bundan başka birinin görevini yapabil­mesi için bir diğeri de gerekebilir. Bu ilkeye göre hazırlanacak öğünler her gruptan besinler seçilerek yapılmalıdır. Yani sa­bah süt, yumurta, ekmek, meyve suyu, öğlen etli bir sebze yemeği, yoğurt veya ayran, pilav veya ekmek, akşam tahıllı bir yemek, sebze çorbası ve meyveden oluşan mönüye ara öğünlerde kek meyve suyu veya süt ekleyebilirsiniz. Çocu­ğun yaşı büyüdükçe vereceğiniz besinlerin miktarını da artırmanızı gerekecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek, Sağlık
HER YÖNÜYLE KAHVE VE TÜKETİMİ

''HER YÖNÜYLE KAHVE VE TÜKETİMİ'' KAHVENİN FAYDALARI ? -Kahvenin, bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi var. -Metabolizmayı hafif...

Kapat