13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer YazıcıYazıcılar artık ev ortamı için işlerimizi halletmek konusunda fazlasıyla yetebilen özelliklere sahip cihazlardır. Küçük iş yerleri ve internet kafeler içinde yetebilecek uygun fiyatlı yazıcılar bulunmaktadır. Yazıcılar faks, fotokopi, tarayıcı ve yazıcı özelliklerini barındırmakla birlikte kaliteli baskı veren mürekkep püskürtmeli yazıcılar oldukça ucuz fiyatlarda bulunabilmektedir. İlk kez yazıcı alacaklar için yeni bir yazıcı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve yazıcı alırken hangi özelliklerin önemsenmesi gerektiği konularına değineceğiz.

Yazıcı almadan önce ne tip bir yazıcı ihtiyacınız olduğu, ev ortamı, iş ortamı ya da kırtasiye gibi sürekli fotokopi vb. büyük işlemlerde mi kullanılacak bunların bilinmesi önemli. Eğer ev tipi ufak bir yazıcı sizin için yeterli olacaksa ya da ufak bir iş yerinde basit birkaç yazdırma işlemleriniz için yazıcı arıyorsanız 100 TL den 500 TL ye kadar yazıcı bulmak mümkün.

Yazdırma ve Tarama Çözünürlükleri

Yazıcı alırken öncelikle yazdırma çözünürlüğüne bakmalısınız. Bu resimlerin baskı kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. 4800×1200 dpi yazıcı çözünürlüğü oldukça yeterlidir. Bunun yanı sıra tarayıcı ve fotokopi özelliğini kullanacaklar için tarayıcı çözünürlüğünün de yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Yine dpi cinsinden verilmekte olan tarayıcı çözünürlüğünde 1200 dpi gayet yeterli olabilmektedir.

Yazıcının Kartuş Fiyatını Araştırın

Yazıcı alırken mürekkep püskürtmeli bir yazıcıda en önemli konu kartuş fiyatlarıdır. Kartuşları doldursanız bile bir süre sonra ömrü biten kartuşları değiştirmeniz gerekmektedir. Sık sık kartuş alacağınızı düşünürsek kartuş fiyatları düşük olan bir yazıcı her zaman bütçenize de iyi gelecektir.

Kartuşlar Demo mu? Tam Dolu mu?

Kimi yazıcılar gönderdikleri kartuşları demo kartuş olarak gönderiyor. Bu kartuşlar tam dolu olmuyor ve kısa sürede bitebiliyor. Bu durumda ya dolum yapmanız gerekecek ya da yeni kartuşlar satın alarak ekstra para harcamanız gerekmektedir. Bazı kartuşlar ise dolum yapmaya izin vermemekte. Yazıcı alırken ve seçerken bu konulara da dikkat etmek gerekmektedir.

Wifi Özelliği Olmalı mı?

Yazıcılar için en önemli özelliklerden biride Wireless özelliğidir. Günümüzde yazıcılar wireless ağı sayesinde kablolara ihtiyaç duymadan evin herhangi bir köşesinde yazıcıya yazdırma işlemini yaptırabilmenizi sağlıyor. Yine de kablolu yazıcı tercih ederseniz her yazdırma işleminde yazıcı kablosunu takmanız gerektiğini ve ortalığın kablolarla dolmasını istemeyenler için wifi özellikli yazıcılar çok daha avantajlı olmakta ve rahatlık sunmaktadır.

Baskı Hızı

Yazıcı dakikada kaç sayfa basıyor. İş yeri ya da internet kafelerde kullanılacak yazıcılar için bu önemli olabilmektedir. Evde kısa sürede çok fazla yazı ve resim bastırmak isteyenler içinde önemli bir özellik olabilmektedir. Bu yüzden yazıcı alırken sayfa baskı hızı yani dakikada kaç sayfa renkli ve kaç sayfa siyah beyaz baskı alabildiğini öğrenin.

Dahili Bellek

Yazıcılar taşıdıkları dahili bellekler sayesinde taranan fotoğraf ya da belgeyi bilgisayara ihtiyaç duymadan depolayabiliyor. Bu sayede yazdırma işlemini daha sonra yapabilmenize olanak tanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Teknoloji
Bilgisayarların Ekranları Nasıl Temizlenmelidir?

Bilgisayarların Ekranları Nasıl Temizlenmelidir? Yüksek meblağalar vererek aldığınız bilgisayarınıza kıyamayarak ekranını temizlerken bile dikkat etmek isteyenlerdenseniz, doğru olanı yaptığınızı söylemek...

Kapat