13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Tozlardan kurtulmak için pratik bilgiler

temizlik-toz

 Tozlardan kurtulmak için pratik bilgiler

Eviniz ne kadar temiz olursa olsun kumaşlara ait tozları yok etmek bazen imkansızlaşır.
cilt döküntüleri de gözle görülebilir toza neden olmaktadır. En çok da bahar ve yaz aylarında açık olan evler, temiz olsa bile tozlu olurlar. Peki ya bu tozlardan nasıl kurtuluruz?
Hava akımı olan yerlerde tozlar hareket edip dip köşelerde birikme yaparlar. Tozları yok etmeye bu kuytulardan başlamalıyız.
Özellikle gardolaplar sürekli havalandırılmalı. Kullanmadığımız parçalar bile mutlaka çırpılmalıdır. Minik tüylü giysilerimizi mutlaka ayrı bir muhafaza kutusunda yada poşetinde saklamalıyız.
Raflarda minik parçalar halinde objeleriniz var ise bunları geniş aralıklarla yerleştirin. Kıyı köşelerinde toz birikimine engel olun. Bu şekilde yaptığınız dekorasyonda ayrıca toz almak daha kolay olur.
Kışlık giysilerinizi mutlaka genişçe kolilerle sıkıca kapatarak saklayın.
Yünlü battaniyeler, polar parçalar da aynı şekilde tozlanmayı artırırlar. Bunları da kullanıyorsak sürekli çırpmalıyız. Kullanmadığımız dönemlerde de mutlaka her yanı kapatılacak şekilde muhafaza edilmelidir.
Yataklarınızı sadece yüzeysel temizlemeyin. Tozlar yatakların kenar kısımlarına ve özellikle görünmeyen alt kısımlarına birikmeyi severler. Her hafta mutlaka bu gizli alanları temizleyin.
Temizlik yaparken parçacık bırakmayacak bezler kullanın. Toz bırakan deterjan kullanıyorsanız da mutlaka durulamaya özen gösterin. Toz temizleme aşamasında kuru bez kullanmayın. Kuru bez tozları almaz sadece uçuşmasına neden olarak gözünüzden uzaklaştırır. Toz alımında mutlaka nemli bir bez kullanın.
Halı temizliği tozla mücadelenizde önemlidir. Toz yapmayan veya tüylenmeyen halı modelleri seçin. Halınızı mutlaka her hafta silin. Halı silerken silikonumsu özel bezler kullanın. Bu tarz bezler tozu tamamen hapseder.
Elektrik süpürgelerinizde yeni teknolojik ürünlerden faydalanın. Toz torbalı modeller tozu çok fazla yaymaktadır. Sulu modeller tozla mücadele en iyi tercihtir.
Koltuklarınızda kırlent kullanıyorsanız, kırlent kumaşlarını saten tercih edin ve mutlaka haftada bir çırpın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Yararlı Bilgiler, Yaşam
Öz güven sorunu yaşayan kadınlara destek

Öz güven sorunu yaşayan kadınlara destek Sözde kadın erkek eşitliğini savunan bir toplumda yaşamamıza rağmen, günümüzde birçok kadın kendini geri...

Kapat