13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Terleme ve Vücut Kokusuna Karşı En İyi Tavsiye

Terleme ve Vücut Kokusuna Karşı En İyi Tavsiye

Neden terleriz ?

Özellikle yaz aylarının kabusu durumuna gelen terlemeden nasıl kurtuluruz. Yada kokuyu nasıl yok ederiz.

Unutmayın ki hepimiz terleriz.Buna dünyanın en yakışıklı erkeği yada dünyanın en güzel kızı da dahil. Yalnız kimimiz daha fazla , kimimiz daha az terleriz. Terleme bizim için vücudun hayati bir programıdır. Yani vücudun kendi kendini temizleme işlemidir. Biz terlemeyi sadece kötü bir sıvı olarak düşünürüz oysa bu durum öyle değildir terleme su , protein ve tuzdan oluşan temiz bir sıvıdır. Vücudumuz teri(toksinleri) dışarı atarken vücudun ısı sıcaklık ayarını dengeler. Her insan vücut ısısına göre terler.

Vücut ısı aldığında beyin ısıyı dengelemek için cilde sinirler yoluyla komut gönderir ve sonra alın, avuç içi ve ayak tabanı, boyun, özellikle koltukaltı, baş bölgeleri terlemeye başlar. Ter ilk başta kokusuz ve renksizdir. Vücutta bulunan bakterileri ayrıştıramadığından koku başlar
Terlememiz için bir çok etken vardır ;ter-kokusuna-cozum
• Sıcak yerler
• Tempolu hareketler
• Stres ve aşırı düşünceler
• Sıcak yada acılı yemek yeme
• Ameliyat yada ilaçların verdiği yan etkiler
• Ateşlenme gibi hastalıklar
• Vücutta oluşan hormonsal değişiklikler (hamilelik, menopoz, ergenlik yada adet gibi )
Ter Kokusuyla Nasıl Mücadele Ederiz

Aslında hepimizin istediği şey terlemeden vücudun sağlıklı kalması. Bunun için günümüzde 7/24 yada belirli bir süre koruyucu deodorantlar mevcut. Yalnız uzmanlar deodorant kullanımını pek tavsiye etmiyorlar deodorantlar yapısı gereği ter kanallarının çıkışını kapatarak vücudun dengesini bozabiliyorlar. Deodorantların meme kanseri riskini artırdığı eleştirilmektedir.

Deodorant kullanımına mecbur kalıyorsak içinde en az antiperspirant bulunan deodorant seçmeliyiz.

Antiperspirant (TER ÖNLEYİCİ) NEDİR?
Antiperspirant deodorant teri minimum dereceye indirmeye yardımcı olur. Bu deodorant da bulunan madde cildin üzerindeki nem içinde dağılır. Jel görevi yaparak ter bezlerinin üzerini sararak salgılanan teri azaltır.
Ayrıca antiperspirant deodorantlarda bulunan alkol terin hızlı kurumasına yardımcı olur, serinlik hissi verir.

Ter kokusundan kurtulmanın en etkili doğal yolu ;

Bir limon alıp ortadan iki ye bölün ve avucumuzun içine damlatın daha sonra bunu koltuk altlarına sürün emin olun 10-12 saat kadar vücudunuzda etkili olduğunu göreceksiniz.
Yada sizler için doğal deodorant tarifimizi uygulayın ;

Malzemelerelma-limon-sirke
-Elma sirkesi
-Su
-Limon
-Temiz Sprey Şişesi

Yapılışı:

Şişenizin büyüklüğüne göre sirke ve suyu birbirine karıştırıp iyicene karıştırın. Burada dikkat etmeniz gereken şey elma sirkesinin sudan bir miktar daha fazla olmasıdır. Karışımı yaptıktan sonra 5- 6 damla limonu karışıma ilave edip tekrar karıştırın. Doğal deodorantınız hazır hayırlı olsun .Temiz koltuk altınıza günde bir iki defa doğal deodorantınızı sıkın ve sakın endişelenmeyin sirke kokusu size ilk başta tuhaf gelebilir. Ama hemen(2-3 dk) uçup gideceğinden sizde huzurlu doğal mutlu bir gün geçireceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Sağlık, Yaşam
Sağlığınız İçin Düzenli Yürüyüşün Faydaları

Sağlığınız İçin Düzenli Yürüyüşün Faydaları Sağlıklı bir güne başlamak her insanı mutlu eder. Neden yürüyüşe gitmeliyim.Her gün yapılan düzenli yürüyüşün...

Kapat