13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Saçları Kazıtmak Saç Dökülmesini Durdurur mu?

Asım Bey

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Saç Dökülmesi

Saçları Kazıtmak Saç Dökülmesini Durdurur mu?

Saçları kazıtmak saçları dökülen kişilerin tercih ettiği davranışlardan biri olup, gerçekten bu konunun aslı olup olmadığını araştırarak, saç dökülmesi olanların saçlarını kazıtmaları durumunda dökülmeyi durdurma ya da dökülmeyi azaltma gibi  bir faydası olup olmadığını sizler için öğrendik.

Saçları jilete vurmak veya kısa kestirmek saç dökülmesine engel olduğu ve saçları gürleştirdiği söylenmektedir. Bu konunun gerçekliğini araştırdığımızda saç dökülmesine kazıtmanın aşırı bir faydası olduğunu söylemek mümkün değil. Saçları sıfır numara kazıtıldığında saç kökleri hava alacağı için oksijenle beslenen kökler fayda sağlayacaktır. Ancak bu saçların gürleşmesi ya da yeniden çıkması için yeterli bir sebep değil. Saç dökülmesinin asıl nedenleri araştırılarak bu sorun üzerinden çözüm aramak gerekmektedir. Saçları kazıtmak saç dökülmesini durdurmaz. Yine de saç kökleri için yararlı bir işlem olmaktadır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi öncelikle genetik faktörler oluşmaktadır. Aileden kalıtsal olarak gelen bir sorun olabilmektedir. Saç dökülmesi özellikle baba ve dayıda bulunuyorsa mutlaka ilgili kişide de yaşanabilmektedir. Saç dökülmesinin diğer nedeni ise stresli yaşam ve yanlış beslenme şekilleridir. Sürekli stres altında kaldığınız bir işte çalışıyor, sıkıntılı günlerin ardı arkası kesilmiyorsa genç yaşınızda bile saç dökülmesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Beslenme şekline dikkat etmeyen biri saç köklerinin yeterince beslenememesi sonucu saçlarının dökülmesi problemiyle karşılaşabilmektedir. Saç dökülmesinin yine önemli sebeplerinden biri olabilen B12 vitamini eksikliği uzman hekimlerin en çok karşılaştığı vakalardır. B12 vitamin eksikliğini tahlil sonuçlarına göre görülen biri saçların dökülmemesi için B12 vitamini içeren besinler tüketerek saç dökülmesi sorununu biraz olsun atlatabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saçlarınız genç yaşınıza rağmen dökülmeye başlamışsa artık önlem almanın zamanı gelmiş demektir. Aslında saçları dökülmeyen kişilerde bu konuda önlem alırlarsa saç dökülmesinin bir anda başlaması sorununu yaşamamış olur ve saçlarını ilk günkü gibi kaybetmeden yaşamına devam eder. Saç dökülmesi genetik faktörlerden bile olsa, kaybettiğiniz kökler geri getirilemese bile sorunun kaynağı bulunarak saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Saç dökülmesine ne iyi gelir ,

 • B12 takviyesi almak
 • Süt ve süt ürünleri ağırlıklı beslenmek
 • Protein içeren gıdalar tüketmek
 • Sarımsak yemek
 • Doğru şampuanları kullanmak
 • Sigara kullanımından kaçınmak
 • Zararlı olabilecek Jole ve benzeri ürünler kullanmamak
 • Stresli ve sıkıntılı günleri mümkün olduğunca az hasarla atlatmak
 • Sevmediğiniz ve yapmak istemediğiniz işlerden uzak durun
 • Fast Food ürünleri tüketmeyin ve kötü beslenme şekillerinden uzak durun
 • Meyve tüketimini ihmal etmeyin. Saç dökülmesini engelleme konusunda oldukça başarılıdır.
YAZARIN SON YAZILARI
Öfke kontrolü - 24 Ekim 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İDRİS dedi ki:

  ASIM BEY, ÇOK BEĞENDİM, BENDE KELİM, SAÇLARIMI KAZITARAK SAÇLARIM ÇIKABİLİR Mİ?
  ÇOK UMUTSUZDUM, DERDİME DERMAN OLURSUNUZ İNŞALLAH

 2. Turan KAYA dedi ki:

  Asım bey helal güzel makale yazmışsınız.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Erkek, Köşe Yazıları, Sağlık
Kızlarla İlk Buluşma da Altın Kurallar

Kızlarla İlk Buluşma da Altın Kurallar Erkekler için kızlarla ilk buluşma stresli ve heyecan dolu anlar yaşamanıza neden olabilmektedir. Randevu...

Kapat