13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Çocuklarda Öz güven nasıl kazanılır ?

Gri Düşler

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

Öz güven nasıl kazanılır ?

Çok heyecanlıyız çünkü çocuğumuz okula başlıyor. O küçük bedeni , küçük formalar içinde görmek hepimizin hayalidir herhalde. Ya da çoğumuz o anları yaşayıp geçirmişizdir. Kim bilir? Okulun ilk günleri çocuğumuzu okula götürdük. İki hafta geçti. Tam okulun kapısına gittik o da ne bir güvenlik bizi okula almıyor. Neymiş efendim yasakmış. Ne demek, nasıl olur bizi içeri almazlar? Tabi hemen gardımızı alıyoruz. Hiç olmaması gereken şeyleri yapıyoruz. Güvenlikle bir kavgaya tutuşuyoruz. Ne de olsa birinci sınıf bizim çocuğumuz. Ağlayabilir, bizi isteyebilir. Bunları çocuğun yanında dile getiriyoruz. Peki ne mi oluyor? Çocuk annesini yanında görmek için ağlamaya başlıyor. Çünkü ona bunu biz duyurduk. Ağlarsa yanında kalacağımızı duydu. Hemen bu durumdan faydalanmaya başlar. Bizde bak ağlıyor işte deriz. Kendimizi altı, yedi yaşındaki çocuğun kararına bırakırız.

Bir de şu tarafından bakalım olaya. O güvenlik neden sizi durduruyor. Bu kısım pek hoşunuza gitmeyecek eminim.cocuk-ozguven Orada sizin çocuklarınız güvende olsun diye o güvenlik canını dişine takarak yine sizlerle çarpışıyor. Çünkü içeriye girmeye çalışırken çocuklar eziliyor. (Anne, babasının bırakarak gittiği çocuklar ). İçeriye girenin alnında terörist mi? tacizci mi? Yazmadığı için olabildiğince insanı içeri almamaya çalışıyor. Bazen şu sözü duyuyorum onlar neden girdi? Kardeşim engelli öğrenci var, kaynaştırma dediğimiz öğrenciler var, öğretmenle görüşmesi istenen veliler var. Onlar tabi ki içeri alınıyor. Her şey sizin çocuğunuz için. Düşünsenize biz de çocuk olduk. Kendimden örnek vermem gerekirse beni annem bir gün bile okula götürmedi. Çantamı taşımadı. Ne yani ben olmadım mı? Bence oldum. Hemde çok iyi oldum. Başımın çaresine bakmayı öğrendim her şeyden önce. Sonuç olarak çocuklarınız okula başlamadan biraz yalnız bırakın. Güvendiğiniz bir arkadaşınıza, akrabanıza. Mesela çocuğunuz arkadaş ortamında bir problem yaşadı hemen müdahale etmeyin . Bırakın kendi çözsün problemi , bazen bunu yapmak çocuğa iyi gelir.. Okula başlayacağı zaman kendisine telkinde bulunun. Sürekli artık okulda yalnız kalabilecek kadar büyüdüğünü, her zaman yan yana olamayacağınızı, ağlasa da yanında kalamayacağınızı öğretim ona.

Siz okul kapısında güvenlikle tartışarak aslında çocuklara kuralların bir işe yaramadığını öğretiyorsunuz. Bırakın insanlar işini yapsın. Çocuklar güvende olsun. Siz kolaylık sağlayın. Yardımcı olun.

Yazımı bitirmeden yaşanmış küçük bir hikaye geldi aklıma .

Yurt dışında ülkenin birinde yabancı bir bayan 4-5 yaşlarında  kız çocuğunu parka götürmüş , kendisi bir bankta kitabını okurken kız çocuğu da parkta oynuyormuş bir süre sonra kız çocuğu parkta koşarak oynarken yere düşmüş ve ağlamaya başlamış. Annesi hiç oralı olmamaya çalışmış yanına bile gitmemiş. Derken bizim Türklerden biri oradan geçerken kız çocuğunun yerdeki durumunu görünce hemen müdahale etmiş çocuğu yerden kaldırmış. Kızın annesi bu duruma çok öfkelenmiş oturduğu yerden hemen kalkıp bizim türkün yanına gitmiş ve ona ” Neden çocuğuma müdahale ediyorsun demiş ? ”  Bizim Türk de çocuk yere düşmüştü yardım ettim ne var bunda demeden . Kızın annesi bırak bırak çocuğumu benim çocuğum daha bu ufacık düşmede kendi başına yerden kalkmasını öğrenmeli ki bundan sonra başına gelecek zorluklarla kendi başına mücadele etsin diye bizim Türkü azarlamış.

Aslında bu hikaye yazımın tam  özeti de denilebilir. Biz Türkler yardım sever ve duygusalız.

Yorumlarınızı bekliyoruz. Sağlıcakla kalın, Allah a emanet olun.

YAZARIN SON YAZILARI
Anne Baba Hakkı - 3 Ekim 2016
Sessiz kullar! - 29 Eylül 2016
Biraz dikkat! - 27 Eylül 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Eğitim, Köşe Yazıları
Anne Baba Hakkı

Anne Baba Hakkı Bu hafta sonu annem ve babam beni ziyarete geldiler. Onlar memlekette yaşıyor ve her sene İstanbul' a...

Kapat