13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Öfke kontrolü

Asım Bey

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Öfke kontrolü


Öfkeli
bir yapıya sahip olmamız sosyal ilşkilerimize olumsuz yansır. Yoğun stres ve kişilerin sürekli haksızlığa uyguladıkları düşüncesi de öfkeli olmayan insanların bile zaman zaman öfke patlaması yaşmasına sebebiyet verir.
Oysa öfkemizi kontrol etmemizin hatta yok etmemizin çareleri vardır.
Çok yoğun bir toplumda yaşamamız,hayat şartlarımızın gittikçe zorlaşması birçok insan öfkelenmeden yaşamasını zorlaşmaktadır.
öfke
Öfke kontrolümüzde öncelikle öfke tipimizi belirlemeliyiz. Öfkemiz aşırı baskıdan mı ? sosyal çevremizin duyarsızlığından mı ? ırsi olarak mı ? yoksa psikolojik başka nedenlere dayalı mı ? ortaya çıktığını mutlaka bilmeliyiz.
Kronik öfkeler genellikle psikoljik kaynaklıdır. Ve sıklıkla görülür. Kronik öfkesi olan kişiler çok basit nedenlere bile öfke patlaması ile yanıt verebilir.
Öfke patlaması; Bu genellikle hayat gidişatında baskı altında olan kişilerde görülür. Kişi kendine veya herhangi bir şeye, bir oluşuma tepkisini uzun bir süreçte içine atar ve bu birikim bir noktada öfke patlamasına oluşur. Bir birikim sonucu bu tip taşkınlık sergilenmesi normaldir.
İçsel öfke; kişi sadece kendine, kararlarına, fiziksel yapısına kızgındır ve sürekli kendine öfkelenir.
Saman Alevi öfke ; bu türde kişi bir anda her şeye sinirlenebilir.  Ancak dakikalar sonra bir şey olmamış gibi yaşantısına devam eder. Bu öfke türü kişiye direkt olarak zarar vermese de, sosyal çevresini ve ilişkilerini olumsuz etkiler. Sonuçta kişi de bu öfke durumundan zarar görür.
Öfke patlamaları birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Bunlardan en belirgini baş ağrısıdır.
Sürekli öfke durumuna bürünen kişilerde bu baş ağrıları migren boyutuna bile oluşur.
Kalp rahatsızlıkları da öfke sonucu oluşabilmektedir. Özellikle ritim bozuklukları ani öfke patlamaları yaşayan insanlarda sıklıkla görülür.
Öfke ile baş etmek için mutlaka kendinize kaliteli zaman ayırmalısınız. Daha sakin yöntemlerle sorunlarınızı çözmeye çalışmalısınız. İçinize sizi rahatsız eden hiçbir konuyu atıp biriktirmemelisiniz.
Öfkeniz ile baş edemiyorsanız mutlaka bir uzman ile görüşmelisiniz. Sakinleştirici kullanımı bir süreliğine öfkenizi kontrol altına almanıza yardımcı olur.

YAZARIN SON YAZILARI
Öfke kontrolü - 24 Ekim 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Erkek, Kadınca, Köşe Yazıları, Yaşam
Zayıflamamıza yardımcı besinler

Zayıflamamıza yardımcı besinler Yaz ayları yaklaşırken neredeyse bütün kadınlar hızla zayıflamamıza yardımcı olacak gıdalar ve teknikler aramaktadır. Diyet yapmakta zorlanan...

Kapat