13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Normal doğum mu Sezaryen mi ?

Normal doğum mu Sezayen mi ?

Sezaryene göre normal doğumun artıları var mıdır ? Hamilelik de normal doğumun sezaryene göre en büyük avantajı doğal doğum olmasıdır. Uygun koşullar yerine gelmiş ise, ekstra bir risk faktörü saptanmamış ise normal doğum hem bebek hem de anne için avantajlıdır. Çünkü , normal doğum gerçekleştirmiş bir anne hemen ertesi gün ayaklanabilir ve günlük işlerinin bir çoğunu yapabilir duruma gelebilir.Dahası ıkınma sırasında zorlanacağından süt kanallarının daha fazla yani daha iyi çalıştığı söylenir. Ama doğumdan önce en ufak bir risk saptanırsa sezaryen yapılmaktadır. Normal doğum için gerekli koşullar kişiden kişiye göre değişir. Bazı doktorlar daha fazla risk alarak normal doğumu gerçekleştirebilirler.

Az gelişmiş ülkelerde normal doğum oranları daha fazladır. Bu konuda dünya sağlık enstitüsü bir sınırlama getirmiştir. Bu sınırlamaya göre eğer sağlık kuruluşunun sezaryenle doğurma olayı yüzde on yedinin üstünde ise gereksiz yere sezaryen yapıyordur. Yüzde on yedinin altında ise bu sefer de gereksiz yere normal doğum yapıyor demektir. İstatikslere göre bu böyledir. Özel hastanelerde bu durum tersine dönmüş durumdadır. Ama genel olarak genel olarak sağlık örgütünün önerdiği oran yüzde on yedi ile yüzde yirmi arasıdır.

Kısaca ; Sezaryen ile normal doğum arasında ki avantaj bakımından farklılığa bakılırsa bazı durumlarda sezaryenli doğum daha avantajlı olabilmektedir. Örneğin anne adayının normal doğumu kaldıramayacağı ya da bebeğin doğumunun riskli olduğu, ıkınmanın sakıncalı olduğu durumlarda sezaryenli doğum yapılmaktadır. Çünkü vajinal doğumda anne adayının bir efor sarf etmesi gerekir. Bu çeşitli beyin hastalıklarına, ıkınmasına bağlı kalp hastalıklarına neden olabilir. Bu durumlarda sezaryen tercih edilebilir. İkinci bir durum ise anne adayında bazı hastalıklar nedeni ile bebeğin doğurtulması gerekebilir.

Örneğin gebelik zehirlenmesinde bebeğin alınması gerekebilir. Bebeğin ufak olması ya da çok aşırı iri olması durumunda bebeğin vajinal yolla doğumu tercih edilmeyebilmektedir. Çünkü bu bebek açısından riskli olabilmektedir. Bebek eğer yan duruyorsa kesinlikle vajinal yolla doğum tercih edilmez sezaryenli doğum yapılır. Bunların haricinde bebeğin plasentası, doğum kanalı tıkalı ise normal yolla hiçbir şekilde plasenta çıkmadan bebeğin doğması mümkün değildir. Bunun dışında da hekimlerin kıymetli bebek diye adlandırdığı bir tanı grubu vardır. Zor elde edilen hamileliklerde, tüp bebek yöntemi ile hamile kalınan hamileliklerde bebek sezaryenle alınmaktadır. Çoğul gebeliklerde de çoğu kez sezaryen tercih edilmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek, Hamilelik
Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı

Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı Anne adayı hamile olduğunu anladıktan sonra birçok yazılı kaynaktan, tecrübeli kişilerden, ailesinden çeşitli tavsiyeler alır....

Kapat