13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Meme Kanseri

 Meme Kanseri

Son zamanlarda toplumun gündemini büyük ölçüde meşgul eden bir hastalık türüdür. Daha doğrusu bir kanser türüdür. Kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanseri tedavi edilmediği sürece çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis konulduğu sürece bu hastalık tedavi edilebilir. Ayrıca erken teşhis ile birlikte kadınların en çok korktuğu olay olan memenin alınmasına da gerek kalmıyor. Ayrıca uzmanlar bu hastalıkla karşılaştıkları zaman hastalığın kendinden değil de en çok tanıda gecikmeden korkuyor. Ülkemizde ki tedavi imkânları dünya standartlarının üstündedir. Bu konuda kadınların bu konuda bilinçlenmesi oldukça önemlidir.

Uzmanlar ayrıca kadınların kendi kendine el ile muayenelerinin çok önemli olduğunu belirtiyor. Meme kanseri Dedicated-Nursingyüzde 90 süt kanallarında meydana gelirken kalan yüzde 10’luk dilimin ise meme dokusunun kendisinden kaynaklanıyor. Doktorlar bu hastalığa yakalanan kadınların sadece yüzde 50 sini erken teşhis edip tedavi ettiklerini söylüyor. Bunun sebebi ise kadınların ellerine kitle geldiği halde yakınma şikâyetinde olmadıkları için doktora başvurmuyor. Tümörün lenf bezleri ve ya koltuk altına yayılıp yayılmaması tedavi açısından çok önemlidir. Gelişen tarama yöntemleri sayesinde son evre meme kanserine yakalanan hasta sayısında büyük bir azalma görülmektedir.

Meme kanserine yakalanma riskini arttıran birkaç faktör vardır. Bunlar, genetik yatkınlık, aile geçmişi, erken ve geç doğumlar, sigara, hareketsiz hayat ve beslenme gibi faktörler meme kanserine yakalanma riskini arttırıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Sağlık
Siyah Noktalar İçin Maskeler

Siyah Noktalar İçin Maskeler Siyah noktalar, cildimizde ki gözeneklerin tıkanması ile oluşan bir cilt problemidir. Cildimizde oluşan siyah noktaları temizlemediğimiz...

Kapat