13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Mantarın Faydaları

Mantarın Faydaları

Mantarın sağlık açısından pek çok yararı bulunmaktadır. Çok fazla miktarda tüketilen ürünler arasında yer alanMantarın Faydaları mantarın bilinen yaklaşık 145 bin türü bulunmaktadır. Bulunduğu iklime, konuma göre farklılık göstermektedir.

Yalnız hatırlamak isteriz ki her türlü mantarı tüketmekten kaçınmanız lazım. Çünkü sağlığınız bakımından pek çok yararı bulunan mantarın bazı türleri vardır ki içerisinde barındırmakta olduğu zehir ile hayatınızı tehlikeye atabilir.

Mantarın bu kadar faydalı olmasının sebebi içerisinde barındırmış olduğu vitamin ve minerallerdir. Ancak o kadar fazla mantar türü bulunmaktadır ki tek bir mantar üzerinden içerisinde barındırmış olduğu vitamin, mineral miktarları ile ilgili yorum yapmak doğru olmaz.

Ancak yinede mantarın sağlığa çok büyük katkısı bulunacak vitamin ve mineralleri barındırdığını söyleyebiliriz. Gelin Şimdi de mantarın sağlığa faydalarına bir göz atalım..

Mantarın Sağlığa Faydaları

Mantar genel mana da alerjik reaksiyonlara, astım, bronşit gibi rahatsızlıklara karşı tıp alanında sıkça kullanılan bir üründür. İçerisinde vitamin ve minerallerin yanı sıra doymamış yağ ve lifte barındıran mantarın akciğer rahatsızlıklarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir.

Mantarın Cilde Faydaları: İlginç görünüme sahip mantarların cildinizin hem güzelliğini hem de sağlığını korunma da büyük yararı vardır. İçersinde bol miktarda barındırdığı D Vitamini ile cilt sağlığına katkıda bulunur ve özellikle kuru cilt tipine sahip kişiler için bir nemlendirici gibi kullanılabilir.

Mantarın Saça Faydaları: Saç kökleriniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri bol miktarda içeren mantar daha sağlıklı saçlara kavuşmanız için sizlere yardımcı olmaktadır. Mantar saç köklerinin zayıflamasından dolayı dökülmekte olan saçlarınızı koruma altına alır. Mantarın içersinde bulunan bakır ve demir saç köklerini güçlendirmenin yanı sıra vücudunuz daha düzenli işlemesine da katkı da bulunmaktadır.

Mantarın Kolesterole Faydası: Protein ve lif bakımından zengin bir içeriğe sahip olan mantar kolesterol düzeyinin olması gerektiği noktaya gelmesinde yarar sağlarken pek çok yaşamsal faaliyetlerinize de olumlu yönde katkı da bulunur.

Mantarın Bağışıklık Sistemine Faydası: Mantarın içerisinde bol miktarda vitamin bulunduğundan bahsetmiştik. Bu vitaminler arasından A, B ve C vitaminleri bağışıklı sistemini kuvvetlendirirken serbest radikallere karşı da vücudun direncini en üst düzeye çıkarır. Bunların yanı sıra antibiyotik özelliği sayesinde alerjik rahatsızlıların önlenmesinde faydası bulunmaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Sağlık
Selülitlerden Kurtulmanın Yolları

Selülitlerden  Kurtulmanın Yolları Selülit pek çok bayanın karşılaştığı ve fazlaca huzursuz olduğu bir durumdur.  Portakal kabuğu şeklinde bir görünüm ortaya...

Kapat