13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Kime, neye göre moda ?

Gri Düşler

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

Kime, neye göre moda

Akşam TV de haberleri izlerken denk geldim. Büyük giyim mağazası indirime girmiş. Neymiş efendim üç bin tl’lik ceketler bin iki yüze inmiş. Trendler bunlarmış falan. Bu haberin ana haberde ne işinin olduğunu bir kenara bırakalım, bu fiyatlar halkın yüzde kaçına uygun diye düşünelim. Türkiye de kaç aile bu fiyatlarla alış veriş yapabilir. Bence yüzde on ile yirmi arasındadır. Açıkça söylemek gerekirse ben ve çevremde yüzde doksan dokuz kişi bu fiyatlarla bir alış veriş yapamaz. Anlamadığım aynı kumaş aynı model bir kıyafeti herhangi bir mağazadan iki yüz , üç yüze alırken , bazı mağazalar ya da markalar neden bu fiyatlarla satar. İşte buna kapitalizm diyoruz. Peki bu tür bir haber neden ana haber bülteninde verilir. Tarafsız olması gereken TV kanalları neden bu tür mağazaların reklamını yapar. Bunlar size ne kadar doğru geliyor bilmiyorum ama bana son derece yanlış geliyor. Alan var , alamayan var. Çoluk çocuk bu kanalları izliyor ve kendine eminim soruyor. Biz neden alamıyoruz? Anneler , babalar zor durumdamoda-nedir kalıyor.

Bazı insanlarsa sosyal medya da kendilerine ne alırlarsa yayınlıyorlar. Bununla ellerine ne geçiyor bunu da anlamıyorum. Modaya geri dönecek olursak harcama çılgınlığından başka bir şey değil. Bir kaç tane pantolonun var mesela ama ne o  pantolon bu sene moda değilmiş. Neymiş efendim bir daha dar ve kısası moda olmuş. Ya da yırtığı falan. Hadi olanları atıyoruz bir kenara yenilerini alıyoruz. Modaya uyu caz ya. Aslında moda dediğimiz şey nedir biliyor musunuz.” Mağazaların elinde kalan kumaşları değerlendirmek.”

Mağazanın birinin elinde yüklü miktarda viskon yeşil kumaş yüklüce kalmıştır mesela. Bir iki modacıyla anlaşır. Onlarda bu kumaştan bir iki model çıkarırlar ve birkaç yerde bu sene yeşil renk ve viskon kumaş moda derler. Böylece bizde modaya uyarak bunlarla yapılmış kıyafetler alırız. Yani o mağazanın elinde kalmış olan stoğu eritiriz. O yüzdendir birkaç senede bir aynı tür kumaşlar ya da deriler bir anda moda oluverir. İsraf haramdır İslam dininde. Evinizde sizin ihtiyacınızı karşılayacak kıyafetiniz varsa varsın uymasın modaya onları giymeye devam edin. Kapitalizme kurban olmayın.

Paylaşmayı ya da birikim yapmayı deneyin. İnanın kaybetmessiniz. Bir kıyafetin ucuzu varken, sırf marka takılı diye binlerce liranızı boşa harcamayın. Modanızı kendiniz oluşturun. Yakışmayan şeyleri sırf moda diye gitmeyin mesela.

Güzel ve tasarruflu günler dilerim sizlere.

YAZARIN SON YAZILARI
Anne Baba Hakkı - 3 Ekim 2016
Sessiz kullar! - 29 Eylül 2016
Biraz dikkat! - 27 Eylül 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Alışveriş, Köşe Yazıları, Moda
Karşındakini Anlamak !

Karşındakini anlamak! Sabah çok erken uyandık ve işe gitmek için yola çıktık. Belki birazda uykusuzuz. Tabi doğal olarak sinirliyiz. Biliyorum...

Kapat