13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Kas Ağrıları İçin Ne İyi Gelir

Kas Ağrıları İçin Ne İyi Gelir

Uzun bir aradan sonra nihayet spora tekrar başladınız. Ama ağrıyan kaslar ertesi gün size işkencemi kas-agrisina-ne-iyi-gelir-kas-agrisi-icingeliyor o zaman kendinize şunu sorun: Ağrıyan kaslara karşı ne yapabilirim ve bunu gelecekte nasıl önleyebilirim ?

Kasların gerginliği acı bir durumdur ve her insanı rahatsız eder hatta bazen çekilmez bir durum haline dönüşebilir. Yaptığınız spordan (egzersiz) sonra kaslarınız da ağrılar olabilir. Bu normal bir şeydir nedeni ise yaptığınız uzun bir egzersiz sırasında oluşan bağ dokusu iltihabıdır. Ağrılarınız 2-3 gün sürebilir bu her insanda olan olağan bir durumdur.Peki spor yaparken kaslarımız nasıl ağrımaz ?

 Kaslarımızın Ağrımaması İçin Ne Yapabiliriz ?

Spora başlamadan önce mutlaka  egzersiz öncesi kapsamlı ısınma hareketleri yapmalıyız. Örneğin yavaş hareketlerle vücudumuzun ısınması için yürüyüş yapabiliriz.Sonra yürüyüşümüzü  hafif tempolu hale getirebiliriz.Isınma hareketleri vücudu  fiziksel ve zihinsel olarak bir sonraki yapacağımız spor egzersizine hazırlar ve böylece sakatlanma olasılığını azaltır. Buradaki en önemli  amaç vücudunuzun hiç bir yerine baskı uygulamadan kan dolaşımını yavaşça  hızlandırmaktır. En az 5-30 dakikalık bir yürüyüşten sonra ısınan vücudumuzun yapacağımız egzersizde bize ne kadar fayda sağladığını göreceksiniz. Kaslarımız ısınmayla birlikte kendini esnetecek ve ağrılara sebep olan lif genleşmesini ortadan kaldıracaktır.

Soğuk havalarda yapacağımız spor dan önce ısınma hareketi zamanını biraz daha arttırabiliriz. Uzmanlara göre ; süt , peynir v.b gıdaların veya protein ve karbonhidrat barındıran besinlerin kaslara karşı iyi geldiği ve kasılma gibi olası durumları hafiflettiği söylenir. Aşırı kas ağrısı durumunda vücudunuzu bir nebze rahatlatmak için ağrı bulunan bölgeye lokal olarak  kas gevşetici krem uygulayabilirsiniz.

Düzenli ve tertipli yapacağınız sporlarda bir süre sonra vücudun alıştığını ve ağrılarınızın olmadığını hissedeceksiniz..

Mutlu ve Ağrısız Sporlar..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Kadınca, Sağlık
Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

Cilt Lekeleri İnsanların yüzleri zamana bağlı olarak bir takım değişiklikler gösterir. Bu zaman içinde yaşlanmaya bağlı etkiler ve ya güneş...

Kapat