13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Karşındakini Anlamak !

Gri Düşler

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

Karşındakini anlamak!

Sabah çok erken uyandık ve işe gitmek için yola çıktık. Belki birazda uykusuzuz. Tabi doğal olarak sinirliyiz. Biliyorum aynı sorunu bende yaşıyorum ve yaşayanları anlayabiliyorum. Karşımızdan biri hızla geliyor ve bize çarpıyor. Bir anda sekteliyoruz ve ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Tabi özellikle bir beysek küfürü sağlıyoruz ortaya doğru. Doğal olarak o da bize karşılık veriyor. Biraz tartıştıktan sonra yola devam ediyoruz ama daha da sınırlı bir şekilde. Belki izin versek karşımızda ki özür dileyecek ama biz sabah siniriyle yapacağımızı yaptık. Durup dururken daha da sinirlendik.

öfke kontrolü

Yukarıda yazdığım küçük bir örnek. Neden bu kadar agresifiz ve neden hemen karşı tarafa saldırıya geçmek için fırsat kolluyoruz. Belki bize o an sorun yaratan insanın daha büyük bir sorunu var. Mesela sabah sabah size yolda yürürken çarpan insan gece boyu uyumadı. Bir hastası vardı ya da gece çalışıyordu. O an dikkat eksikliği yaşadı. Bir de bu pencereden bakalım bu olaya. Tabi buradan bizim sorunumuz varken başkalarını rahatsız edebiliriz sonucu çıkmasın. Bir hata yaptığımızda özür dilemesini de öğrenmeliyiz. Eğer birine çarpmışşsak yolda dönüp özür dilemeyi de çok görmemeliyiz. Toplumumuzda birbirimize karşı anlayış zamanla tükeniyor sanki. Herkes birbirine düşmanmış gibi davranıyor. Ön yargı almış başını gidiyor. Peki nereye kadar?

Daha anlayışlı, daha özür dilemesini bilen insanlar olursak hem kendimize hem de çevremizdekilere daha fazla fayda sağlamış oluruz. Dediğim gibi verdiğim sadece bir örnek. Evde , işte, sokakta ve özellikle çocuklara karşı daha anlayışlı olmalıyız. Kimsenin kimseden hiçbir farkı yok. Bunu bilerek yaşarsak karşımızdakini küçük görmekten de vazgeçebiliriz belki.

YAZARIN SON YAZILARI
Anne Baba Hakkı - 3 Ekim 2016
Sessiz kullar! - 29 Eylül 2016
Biraz dikkat! - 27 Eylül 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Eğitim, Köşe Yazıları
Çocuklarda Öz güven nasıl kazanılır ?

Öz güven nasıl kazanılır ? Çok heyecanlıyız çünkü çocuğumuz okula başlıyor. O küçük bedeni , küçük formalar içinde görmek hepimizin...

Kapat