16.02.2018 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Hangi vitamin hangi besinde bulunur ?

Vücudumuzun sağlıklı bir çalışma temposunda olması için günlük olarak almamız gereken temel gereksinimlerimiz var­dır. Bunlar doğrudan doğruya etkili olduğu gibi, bazıları da bir diğerinin işlevini yerine getirmesini sağlar. Bunlar; proteinler, karbonhiaratlar, yağlar, vitamin ve mineraller ve sudur. Bu te­mel gruplar altında toplanan besinler, dengeli ve yeterli mik­tarlarda tüketilmezse bedende hastalıklar, gelişme sorunları yaşanır.

Protein: Et, süt, yumurta, balık, deniz ürünleri, karaciğer, dalak, beyaz et, peynir, yoğurt, tahıl ve baklagillerde bulunur ve büyümeyi, vücudun dirençli olmasını, yeni dokuların yapıl­masını sağlar.

Karbonhidrat: Şeker, meyve ve tahıllarda bulunur ve enerji verir.

Yağ: Et, yağlı yapılan süt ürünleri, ceviz, susam, fındık, sıvı­yağ ve margarin en çok yağ içeren besinlerdir. Yağların vü­cuttaki görevi bazı vitaminlerin kullanılmasını sağlamak ve enerji vermektir.

Kalsiyum: Süt, yoğurt, peynir, balık, bezelye, domates, bira mayası, patates, mercimek gibi gıdalarda bulur. Kemik ve dişlerin oluşumunda ve gelişmesinde, bazı hormonların çalış­masında ve kanın pıhtılaşma özelliği kazanmasında da etkili­dir. Sinirler ve kaslar da çalışmak için kalsiyuma ihtiyaç duyar­lar. Eğer günlük olarak bu ihtiyaçları karşılanmazsa, beden bunları kemik ve dişlerden çekerek kullanır. Bu nedenle gün­lük olarak kalsiyum ihtiyacını aksatmadan almak gerekir.

Demir: Et, yumurta, baklagiller, pekmez, karaciğer, dalak, yulaf ve yeşil yapraklı sebzeler demir yönünden kuvvetlidir ve kan yapımını sağlarlar.

Potasyum: Sebze ve meyvelerde özellikle kuru fasulye, ku­ru börülce, soya, patates ununda, kuru dereotu ve kuru may­danozda çokça bulunur. Kasların hareketlerinde, kalp kasıl­masında ve hücrelerin çalışmasında etkilidir.

Fosfor: Yumurta, peynir, nohut, kuru fasülye, bulgur, mercimek ve karaciğer gibi besinlerde daha çok bulunur, kemik ve diş yapımın­da gereklidir. Hücrelere yakıt sağlar, metabolizmaları düzenler.

A vitamini: Yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kuru kayısı,yu­murta, karaciğer, tereyağı ve margarinde bulunur.
Büyüme, gelişme, görme ve deri sağlığından sorumludur. Eksikliğinde gece körlüğü hastalığı oluşur.

B vitamini: B grubu vitaminler Bl, B2, B3, B5, B6, B12 alt grup­lara ayrılır. Ancak bir besinde Bl, B2, B3 vitaminleri varsa, diğer­leri de var demektir. Baklagiller, tahıllar, makarna, bira mayası, bezelye, et, balık, tavuk B vitamini zengini olup, şekerlerin vü­cuttaki çözülmelerinde ve organların çalışmasında etkilidir. Ek­sikliğinde, kansızlık, sinir bozukluğu, böbrek taşlarının oluşması, sindirim bozuklukları oluşur. B grubu vitaminlerin tümünün eksik alınması sinir iltihabı olan ‘beriberi’ hastalığına neden olur.

D vitamini: Balık yağı, güneş ışınlan ve hazır vitaminlerle sağla­nır. Kemik ve diş gelişiminde gereklidir. Fosfor, kalsiyum metabolizmasını düzenler. Yani besin yoluyla alınan kalsiyumun vücuda faydalı olabilmesi için D vitaminine gerek vardır. D vitamini eksik­liği özellikle çocukların ilk yaşlarında ortaya çıkan ‘raşitizm’, yani kemik eğriliği ve gelişim bozukluğu hastalığına yol açar.

C vitamini: Yeşil yapraklı sebzeler, çilek, turunçgiller, doma­tes, yeşil biber ve yeşil soğanda bol miktarda bulunur ve bağı­şıklık sistemi, doku onarımı, sinir sistemi için gereklidir. Ayrıca, hücre solunumu için hidrojen taşıyıcısı olarak da önemlidir. C vitamini eksikliğinde diş etlerinde kanamayla kendini gösteren ‘iskorbit’ hastalığı, kemik ağrıları, sık sık soğuk algınlığı, bitkinlik gibi sorunlar ortaya çıkar.

E vitamini: Yeşil yapraklı bitkiler, tahıllar, ceviz, fındık, kuru-baklagiller de bulunur. Hücre gelişimi, uzun yaşaması ve yeni­lenmesinde etkilidir. Bu vitamin en büyük görevi A vitamininin yok olmasını önlemektir.

K vitamini: Domates, taze fasulye, lahana, karaciğer, ıspa­nak, yumurta, tereyağında bol miktarda bulunur. Kanın pıhtı­laşmasını sağlar. Kesilen bir yerdeki kan durmuyorsa, beden­de K vitamini yok demektir. Bu vitaminin yokluğu genellikle sin­dirim sistemindeki problemlerden kaynaklanır.

Limon, beyaz peynir, maydanoz, elma ve bezel­yede bulunur. Damarların oluşumu ve gelişiminde, sağlam ol­masında önemli etkileri vardır.

PP vitamini: Bira mayası, karaciğer, soya bu vitamin açısın­dan zengindir. PP vitamini deri ve sinir sistemi üzerinde etkilidir.

✓ Su Vücudun temel ihtiyaçlarındandır. Böbreklerin zararlı maddeleri dışarı atabilmesi için suya ihtiyaç vardır. Ayrıca bir çok mineral su yoluyla bedene girer.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Yararlı Bilgiler
Tozlardan kurtulmak için pratik bilgiler

 Tozlardan kurtulmak için pratik bilgiler Eviniz ne kadar temiz olursa olsun kumaşlara ait tozları yok etmek bazen imkansızlaşır. cilt döküntüleri...

Kapat