13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Doğum Sırasında Nelere İhtiyacınız var ?

Doğum Sırasında Nelere İhtiyacınız var ?.

Yeni doğmuş bir bebek için ve doğum sırasında nelere ihtiyacınız olacaktır ? Bunları bilmeniz ve her şeyi önceden hazırlamanız, doğumdan sonraki yükünüzü hafifletecek, bebeğinize bakmakla karşı karşıya kaldığınız zaman daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

Önce doğumunuzu evde mi, yoksa hastanede mi yapacağınıza karar vermelisiniz Eğer havsala ölçünüz darsa kanamalar olmuşsa, çocuğunuz normalden büyükse, yahut sıhhatiniz normal değilse daima hastaneyi tercih etmeniz şarttır. Eğer evde bakacak kimseniz yoksa, yahut ev çok kalabalıksa yine keza hastanede doğum yapmak daha doğru olur.
Eğer doğumu evde yapacaksanız, doğum odanız her ihtimale karşı en az iki hafta önceden hazır bulundurulmalıdır. Bu oda aydınlık, temiz ve kolay temizlenebilmesi için az eşyalı olmalıdır Yatak, komodin, şifonyer ve bir, iki sandalye kafidir.

“Doğum anne ve baba için çok önemlidir. Aylarca beklenen o an gelmiştir.  Doğumun güzel geçebilmesi için ailenin özellikle annenin doğuma ve bebeğine psikolojik olarak kendini çok iyi hazırlamasıdır. Anne ve bebek için ne lazımsa bu  malzemelerin bulunduğu ihtiyaç çantası doğumun son haftalarında hazır bulundurulmalıdır.

Bu çantada neler olmalıdır ;

✓ Bebeğiniz için hijyenik elbiseler bulunmalıdır.
✓ Bu kıyafetler bebek deterjanları ile yıkanmış ve ütülenmiş biçimde hazır tutulmalıdır.
✓ Yeni doğan  bebek bezi , bebek yağı  , pişik için  krem ve pamuk da çantanda mutlaka olmalıdır.
✓ Zıbın ,  havlu ve berede olmalıdır. Özellikle yeni doğan bebeğinizin kıyafetleri mutlaka %100 pamuk olmasına diikat edininiz.
✓Ayrıca bebeğiniz için ateş ölçer bulundurursanız siz anneler için çok iyi olur.
✓ Anneler için ise en önemli ihtiyaç emzirirken rahat olmak ve size  kolaylık  sağlamak için uygun  kıyafet seçimidir. Önü rahat açılabilen düğmeli bluzlar seçilmelidir.

Yatağınız çok ,temiz olmalı, yatağın kirlenmemesi için çarşafın altına bir muşamba serilmeli, ikinci bir muşamba da çarşafın üzerine serilip, bir pamuklu bezle örtülmelidir.
Aynı zamanda evde alkol, tentürdiyot, termometre, steril pamuk, göğüs pedi, kirli pamuk ve çamaşırlar için ayrı bir kap, çocuğun banyo edilmesi için leğen veya küvet bulundurmanız lazımdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek, Hamilelik
Acil Şartlarda Doğum

Acil Şartlarda Doğum Doğum eylemi genellikle saatler sürer doğum eylemi başlamış bir kadını hastaneye yetiştirmek veya tıbbi yardım temin etmek...

Kapat