13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Beyaz dişler için neler yapılmalı?

Beyaz dişler için neler yapılmalı?

Diş beyazlatmak, beyaz diş sahibi olmak özellikle çalışan kesim için önemlidir. Bunun nedeni gün içerisinde daha çok kişi ile muhatap olunmasıdır. Karşınızdaki kişiyi en kolay etkilemenin yolları arasında gülümseme yer alır. Beyaz diş yapısı ile gülümseme veya sarı ve tartarlı bir yapı arasındaki gülümseme farkını siz düşünün sizce hangisi daha etkili olur?

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Diş beyazlatmak için kullanılan birçok yöntem vardır. Bunların arasında diş hekimlerinin yaptığı beyazlatma yöntemi, diş macunu ve yan ürünlerinin yaptığı beyazlatma yöntemi ve bitkisel olarak yapılan karışımlarla yapılan diş beyazlatma yöntemidir.  Bunlardan hangisinde daha iyi sonuç alırız derseniz size tavsiyem diş hekimlerinin uyguladığı beyazlatma yöntemidir.

Diş hekimlerinin beyazlatma yöntemi nedir?

Kontrollü olarak yapılan diş beyazlatma yöntemidir. Uzman diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Bu işlemlerin sonrasında dişteki hassasiyete göre diş etlerinde sızlama ve soğuk-sıcak içmede 2-4 hafta arasında sorun yaşayabilirsiniz. Bu herkeste görülmez dişi yapısı ile alakalıdır.

Ev tipi diş beyazlatma

Bu işlem aslında kişilerin iş yoğunluğu ile alakalıdır. Kişilerin vakti var ise 6-8 saat arasında bu işlem uygulanmaktadır. Kişi bu süre zarfında uyuması tavsiye edilir. Diş hekimi kontrolünde oluşturulan bir kalıp ve içerisine konulan ilaç ile bu işlem yapılabilmektedir.  Dişte bulunan tartar tabakasına göre bu işlem 1-4 hafta arasında değişiklik gösterebilir.

Ofis tipi diş beyazlatma

Bu işlem ise tamamen diş hekimi tarafından yapılmaktadır. Diş hekimi dişlere uyguladığı ilaç sonrasında ışık vererek bunu kontrollü bir şekilde yapar. Tedavi boyunda diş hekimi kişinin yanında olur. Bu şekilde dişlerde beyazlama işlemi tamamlanır. Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi hamile ve çocuklar hariç her bireye uygulanabilir.

Diş beyazlatmada bitkisel çözümler

Çoğu kişide diş hekimi korkusu vardır. Diş beyazlatmak veya tedavi olmak ister ama bu korkusundan dolayı diş hekimine gidemez. Alternatif çözümler yerine direk bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim.

Karbonat: Genel itibari ile hamur işi yiyeceklerde kullanılsa da diş temizliği içinde kullanılabilecek bir kimyasaldır. Dişlerimizi fırçalama işlemi bittikten sonra diş fırçasını karbonata batırarak bu işlemi yapabiliriz. Aynı diş fırçalar gibi dişlerimize temas ettirmeliyiz. Karbonatı her diş fırçalamasında kullanmamalıyız. Sebebi ise içerisindeki güçlü kimyasallar nedeniyle diş ve diş etlerine yarar yerine zarar verebilir.

Softa Tuzu: Aynı şekilde karbonat gibi kullanılabilir. Fakat karbonat kadar etkili değildir. Sofra tuzu sayesinde ağızda oluşan bazı mikroorganizmaları öldürsek de tamamına ulaşamayız.

Gliserin: Çoğu diş macununun içerisinde belli oranlarda yer almaktadır. Güçlü bir mikroorganizma yok edicidir.

Çilek ve karbonat: Çilek içerisinde yer alan malik asit sayesinde yapıcı bir görev üstlenmektedir. Dişlerdeki fırça izleri vb. dokuları yok etmede yardımcı olur. Karbonatla birleştiği takdirde ise daha güçlü temizleme yapısına sahiptir.

 

Tüm bu işlemler belirli aralıklarla uygulanmalıdır. Ayda 1 veya 2 haftada bir şeklinde kullanmalısınız. Art arda kullanımlarda diş yapısını bozacak etkilere sahiptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Diş Bakımı, Sağlık
Regli ağrıları nasıl geçer ?

Regli ağrıları nasıl geçer ? Kadınların en zor dönemleri arasında yer alır. Ayda 1 defa ergenlik döneminden itibaren tüm bayanlarda...

Kapat