13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Bebeklerde Pişik

   Bebeklerde Pişik

Yeni doğmuş bebekler dışkı ve idrarlarını kendi kontrolleri dışında dışarı atar. Bebeklerde çok hassas bir cilt bulunmaktadır ve bu dışarı atılan atıklar bu hassas cilde son derece zararlıdır ayrıca cildi tahriş eder. Bu cilt sorunundan korunmak için uzun yıllardan beri insanlar bebeklerin altına yeterince kuru tutacak bez ve ya benzeri maddeler kullanmışlardır.

Günümüzde ise kâğıt ve tek kullanımlık bebek bezleri bu konuda ailelere yardımcı olmaktadır.  Ancak buna rağmen bazı zamanlarda bebeklerde kızarıklıklarla birlikte tahriş durumu görülür ve buna da pişik denir. Bu cilt sorunu çok nadir ciddi olabilir ama genellikle hafif atlatılır. Bu durumdan basit yollarla kurtulabilirsiniz. Bazı koruyucu kremler kullanarak bebeğinizi pişikten koruyabilirsiniz.bebeklerde-pisik-onleme

Pişik birkaç farklı nedenlerden dolayı da oluşabilir. İdrar ve dışkının yapısında ki bazı tahriş edici maddeler, temizlik malzemeleri, sabun, ilaç ve bazı besinlere karşı bulunan alerji durumları, sıcak ve nemli havalar, bazı bulaşıcı durumlar örneğin mantar ve benzeri bakteri çeşitleri tahrişe neden olur.

Pişiği önlemek için yapılması gerekenler kolaydır. Bebeğin bezini günde 5 ve ya 6 defa değiştirmeniz gerekmektedir. Bebeklerin bez bölgesine uygun temizleme bezleri ve ya ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bez bölgesini idrar ve dışkıdan temizledikten sonra yumuşak bir bezle kurulanmalı. Bebekleri pişikten korumak için her bez değişiminde pudra kullanmak yerine çinko oksit içeren koruyucu kremleri kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek
Bebeklerde Kansızlık

Bebeklerde Kansızlık Bebekler doğduklarından sonra ilk 1 yıl içinde büyük bir hızla büyürler. Doğum sırasında 2 kg ile 3 kg...

Kapat