13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Bebeklerde Gaz Sancısı

 Bebeklerde Gaz Sancısı

Yeni doğmuş bebeklerin bazı zamanlarda hiçbir şey olmadan ağladığına tanık olmuşsunuzdur. Bebekler durduk yere ağlamazlar aslında. Bir sebebi olmalı ki bebek acı çekiyor ve ağlıyor. İlk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenen bebeklerde anne sütü gaz yapabilir. Bebeklerin vücudu gelişmesini tam bitirmemişken mide ve bağırsaklarının yani sindirim sisteminin tam gelişmesini bekleyemeyiz. Yetişkinlerde sindirim sistemine yardımcı birçok enzim bebeklerde bulunmamaktadır. Bu yüzden bebeklerin vücudunda gaz birikebilir ve bebeğe acı verebilir. Gaz sancısı bebeğe zarar vermeyen belirli bir sürede gerçekleşip sona eren bir biyolojik olaydır.

Doğumdan sonra ikinci haftadan sonra bebeklerde görülen gaz sancısı düzenli bir olaydır. Her gün neredeyse aynı bebeklere_masajsaatlerde ortalama 3 saat kadar süren bir sancıdır. Gaz sancısı genellikle üçüncü aydan sonra görülmez. Bebeğinizde gaz sancısı olmuş ancak bir süre sonra beklenmeyen tepkiler vermiş olabilir. Eğer bebeğinizin süt emmesi değişmiş olabilir, gün içinde ağlama nöbetleri yaşamış fakat artık ağlamıyorsa ve keyifsiz bir hali varsa yani neşeli değilse bu durum gaz sancısı dışında başka bir sağlık problemi olabilir. Bu davranışları bebeğinizde görüyorsanız acilen doktorunuza başvurmalısınız.  Çünkü bebeğinizde fıtık, bağırsak düğümlenmesi ve idrar yolu enfeksiyonları görülebilir.

Bebeğinizin gaz sancısını azaltmak için bebeğinize mümkün olduğunca anne sütü verin çünkü anne sütü bebeklerde sindirime en uygun besin maddesidir. Bebeğinizi aşırı sıcak ve ya aşırı soğuk ortamlarda bulundurmayın. Emzirme aralığını arttırın. Eğer bebeğinizi saatte bir emziriyorsanız 2 saatte bir emzirin. Sindirilmemiş süt bebekte karışabilir ve gaz yapabilir. Bebeğinizi kat kat ve ya dar kıyafetler ile giydirmeyin. Bebeğin karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun ama fazla sıcak olmamasına dikkat edin aksi takdirde bebeğiniz daha fazla acı çekebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek
Yaz Mevsimi ve bebekler

Yaz Mevsimi ve Bebekler Yaz ayları bebeği olan aileler için bazen eğlenceli bazen de zor olabiliyor. Bu zorlukları yaşamamak için...

Kapat