13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde Diş Belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma yaklaşık 6 ay içinde başlar ve 2,5 yaşına kadar devam eder. Ancak yapılan bazı araştırmalar diş çıkarmanın genetik yani aileye bağlı olabileceğini de söylemektedir. Belirtilen süreler bu genetik olaya bağlı olarak daha erken ve ya daha geç olacak biçimde farklılık gösterebilir. Önemli olan dişin erken ya da geç çıkması değildir. Bebeğin diş çıkarırken göstereceği belirtiler diş çıkarma bakımından önemlidir.

Bu belirtiler ve bu süreçte görülecek belirtilerin şiddetleri bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Bu süreç hafif ağrılarla atlatılabileceği gibi bebek çok şiddetli ağrılar yaşayıp hem kendisi hem de aileyi zor durumda bırakabilmektedir. Eğer bebek diş çıkarma sürecine girdiyse göstereceği belirtileri şöyle sıralayabiliriz. Bebeğin 6277145902894152832tükürük bezlerinin fazla çalışmasından dolayı salya üretiminin artması, çıkan dişin ete yaptığı baskı ile oluşan ağrı sonucu oluşan huzursuzluk, diş etlerinde kızarıklık ve şişlik aynı şekilde yanak ve çene kısımlarında da görülebilen kızarıklıklar ve şişlikler, bebeğin sürekli bir şeyler ısırma isteği olabilir çünkü çıkan diş çıktığı yerde sürekli kaşınma hissi uyandırır bunların yanında uyku problemleri, huysuzluk ve iştahsızlık belirtileri de diş çıkarma sürecinde ortaya çıkmaktadır. Eğer bebeğiniz diş çıkarma döneminde ise ve sürekli bir şeyler çiğnemek istiyorsa soğuk ve temiz bir bez yardımıyla diş etine hafif basınç uygulayarak masaj yapabilirsiniz.

Bu kesinleşen belirtiler haricinde bazı annelerin belirttiklerine göre bebeklerde diş çıkarma döneminde ateşlenme, ishal ve deri döküntüleri de görülüyor. Ancak bu belirtiler henüz kesinlik kazanmamıştır. Eğer bebeğinizin yüksek ateş ve ya ishal gibi problemleri var ise ve bu sağlık sorunları diş çıkarma dönemi ile aynı zamana denk gelmiş olabilir ancak bu belirtiler görüldüğünde bebeğin diş çıkarmasına bağlanmamalı ve bir doktora gidilmeli. Çünkü bu sağlık sorunları diş çıkarma dönemi ile başlayan farklı bir hastalığın belirtileri olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek
Bebeklerde Grip

 Bebeklerde Grip Tedavisi İnsan vücudu ilk defa karşı karşıya geldiği bir mikrop türüyle başa çıkacak antikor üretmediği için her insan...

Kapat