13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Bebeğinizi 5 adımda püreye alıştırın

Bebeğinizi 5 adımda püreye alıştırın

Bebeğinizin sütten sonra püreye alışması zor olabilir. İlk aşamada neredeyse sıvı süt gibi bebeğinizin aşina olduğu pürelerden yardım alabilirisiniz.

Bebek Yemek PüreDaha sonrasında ezilmiş yemekler, pütürlü pürelere geçiş yapabilirsiniz. Haşlanmış patates, haşlanmış kabak, elma ve muz püresi de bebeğin beslenmesinde kullanabileceğiniz başlıca besinlerdir.

  1. Bekleyin: Bebeğinize püre yedirmeye başlamadan önce sabırlı olun ve doğru zamanı bekleyin. Genelde bebekler 6 aylık olduktan sonra püre yemeye başlarlar ancak her bebek aynı zamanlarda katı gıdaya geçecek diye bir kural yoktur. Bebeğinize püre vermeden önce bazı gözlemler yaparak doğru zamanı bulabilirsiniz. Bebeğiniz oturabiliyorsa, kafasını sabit tutabiliyorsa, tek başına eline verdiğiniz gıdayı ağzına götürebiliyorsa, parmaklarını kullanabiliyorsa, yediği parçaları yutabiliyorsa ve gerektiğinde dışarı tükürebiliyorsa bebeğiniz püre için hazır olabilir.
  2. Ekipmanları alın: Püre yaparken size yardımcı olacak aletler satın alın. Blender sayesinde pürüzsüz ve kolayca püreler hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizin sağlığı için sağlıklı plastikler veya tahta kaplar kullanın. Küçük kaşıklar ve kaseler alın,mama sandalyesi almanız size yardımcı olacaktır.
  3. Tazeliğe dikkat edin: Aldığınız besinlerin fazla bekletmeden tüketin. Yaptığınız pürelerin vitamini gitmeden bebeğinize yedirin.
  4. Rahat olun: Bebeğinize püreyi yedirmek için doğru zamanı bekleyin, bebeğiniz yemek istediğinde ağzını açacaktır. Bebek hiç istemiyorsa zorlamayın ara verin. Bebeğiniz süt almaya devam ediyorsa püre vermek için mecbur hissetmeyin, ara sıra istediğinde yedirmeye çalışın.
  5. İlgisini çekin: Bebeğiniz yemek yerken karşısında onun dikkatini çekecek ağız ve yüz hareketleri yapın. Bebeğiniz püreyi yerken eğleniyorsa zamanla yemekleri daha kolay yedirebilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek, Sağlık
Anneler için pratik egzersiz önerileri

Anneler için pratik egzersiz önerileri Eğer uykusuz ve bebek bakımını yeni öğrenen bir anneyseniz, sizin için yapacak en son şey...

Kapat