13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Bebeğinizin anne karnında ki gelişimi 9 -16 haftalık evresi ?

Bebeğinizin anne karnında ki gelişimi  9 -16 haftalık evresi  ?

bebegin-anne-karnindaki-evreleri-3-4-ay

9 Haftalık Bebek9-Haftalik-Bebek

2 cm boyunda ve 2 gram ağırlığında olan bebek bu dönemden sonra fetüs evresine geçecektir. Dokuzuncu haftada bebekte kemik ve kıkırdak dokular oluşmaya başlar. Gözler gelişir, dil oluşmaya başlar. Bebeğin el parmakları görülebilir seviyede gelişmiştir ancak henüz çok kısa ve hala ördek ayağı gibi bitişik şekildedir. İç genital organlar erkek cinsiyette testis, kız cinsiyette yumurtalık olacak şekilde oluşmuştur ancak bebeğin cinsiyeti henüz söylenemez. Daha önceki haftalarda ilk oluşum aşamasında bebeğin göbek kordonu etrafından dışarı doğru çıkmış olan bağırsaklar artık karın içerisine doğru göç etmeye başlar. Bebek bu haftada ilk defa içme işlemini gerçekleştirir ve ilk içtiği içecek amnion sıvısıdır (bebeğin içerisinde bulunduğu su). Bebeğin refleksleri gelişir, örneğin bu haftalarda ultrason muayenesinde rahim duvarına dokunulursa bebek hareket etmeye başlar. 9. haftada kalp kapakları, retina ve burun ucu oluşmaya başlayan diğer yapılardır.

10-Haftalik-Bebek10 Haftalık Bebek

3 cm ve 4 gram ağırlığına ulaşan bebek yaklaşık bir erik büyüklüğündedir. El ve ayak parmakları ayrılmıştır, diş tomurcukları belirginleşmiştir. Yaklaşık 1 milyon nöron üreten beyin inanılmaz bir hızla büyümüştür ve büyümeye devam etmektedir. Kalp tamamen oluşmuştur. Bu haftanın en ilginç olayı kuyruk kısmının tamamen düzleşerek ortadan kaybolmasıdır. Bebek nefes alıp verme hareketine başlar ve bunu hava alarak değil, plesanta içindeki amnion sıvısı yutarak yapmaya başlar, ve bunun sonucunda idrar yapmaya da başlar.

 

11 Haftalık Bebek11-Haftalik-Bebek

Fetüs ağırlığı bu noktada yaklaşık 8 gramdır. Bebeğin uzunluğu üç hafta içinde yaklaşık iki kat artacaktır. Bebeğin tırnakları bu evrede görünür haldedir. Karın ve bağırsaklar gelişir, kulaklar ortaya çıkar ve yerlerine doğru hareket eder, Yutma fonksiyonu gelişir ve idrar yapmaya devam eder. Bütün hayati organların büyük kısmı oluşur ve işlevlerine başlarlar.

 

12 Haftalık Bebek

12-Haftalik-Bebek12.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 5 cm, ağırlığı 15 gram kadardır.

Bu haftada bebeğin bütün organları şekillenmiştir, oluşmuştur. Oluşmuş bütün bu organlar doğuma kadar büyümeye devam edecektir. El ve ayak parmakları birbirinden ayrılmıştır. Tırnaklar oluşmaya devam eder, henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğin erkek veya kız olmasına bağlı olarak dış genital organları şekillenmeye başlar, bir iki hafta içerisinde ultrason ile ayırt edilebilecek hale gelir. Bu haftada düşük gibi nedenlerle çıplak gözle görülebilen bebeklerin cinsiyeti anlaşılabilir ancak ultrason ile henüz anlaşılamaz.

Gebelikte her bir 3 aylık döneme trimester denir, gebelik dönemi 3 trimester’dan oluşur. 12. hafta bittiğinde gebeliğin ilk trimesteri bitmiş olur.

13 Haftalık Bebek

13.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık olarak 7 cm, ağırlığı 20 gram kadard13-Haftalik-Bebekır. Ses telleri oluşmaya başlar ve bebeğin damak altında yaklaşık 20 adet dişi oluşmuştur. Bu haftadan itibaren bebeğin cinsiyeti belli olur.

 

 

14-Haftalik-Bebek14 Haftalık Bebek

14.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 9 cm, ağırlığı 45 gram kadardır. Ellerini ve kollarını hareket ettirmeye başlayan bebeğin çenesi vücudundan ayrılır ve dışarı doğru çıkar. Kemik iliği ve kan hücreleri üretilmeye başlanır. Bebek bu haftadan itibaren başparmağını emebilir.

 

 

15 Haftalık Bebek 15-Haftalik-Bebek

15.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 10 cm, ağırlığı 70 gram kadardır. Tat dokusu gelişen bebek annenin yediği besinlerin tadını az da olsa almaya başlar. Bebeğin göz kapakları bu evreye kadar kapalıdır ve son 3 ayına kadar da açılmaz. Bu haftadan itibaren bütün vücudu lanuga denilen tüyler kaplamaya başlar.

 

16-Haftalik-Bebek16 Haftalık Bebek

16.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 11 cm, ağırlığı 100 gram kadardır. Bacak ve kolları iyice gelişen bebek artık hareketlerini çoğaltır. Bu dönemde rahim daha da büyür. Kafasını koordine etmeye başlar ve dik tutabilir. Hareketlenen bebeği annesi artık rahatlıkla farketmeye başlar.

 

 

anne-bebek-evre-1-2-ay-1-8-hatfaanne-bebek-evre-5-6-ay-17-24-hatfa

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek
Bebeğiniz anne karnında ki gelişimi 1 – 8 haftalık evresi ?

Bebeğiniz anne karnında nasıl beslenir ? Hamilelik sırasında bütün kadınların tek istediği bebeğinin sağlıklı şekilde kilo alarak büyümesidir. Peki siz...

Kapat