14.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Bebeğinizin anne karnında ki gelişimi 33- 41 haftalık evresi ?

Bebeğinizin anne karnında ki gelişimi 33- 41 haftalık evresi ?

bebegin-anne-karnindaki-evreleri-9-ay

33-Haftalik-Bebek

33 Haftalık Bebek

33. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 43 cm, ağırlığı 1900 gram kadardır.Otuzüçüncü hafta bebeğin içerisinde bulunduğu amnion sıvısının en fazla miktara ulaştığı haftadır, bu haftadan sonra bu sıvının hafif azalması doğaldır. Beyin gelişimi ve bebeğin kafa çapı artar. Ciltte pembe renk değişikliğine neden olan yağ depolanması devam eder

 

34 Haftalık Bebek34-Haftalik-Bebek

34. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 45 cm, ağırlığı 2150 gram kadardır. Bebek artık yeni doğmuş bebekler gibi uyurken göz kapaklarını kapatır ve uyandığında açar. Bebeğin bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla mücadele edebilmesi için gelişir.

 

 

35-Haftalik-Bebek35 Haftalık Bebek

35.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 46 cm, ağırlığı 2400 gram kadardır.Bu haftadan sonra artık bebek rahim içerisinde oldukça fazla yer kaplar ve bu nedenle hareket edecek fazla alan kalmaz, annenin bebeğin hareketlerinde azalma hissetmesi bu nedenledir. Akciğer ve diğer iç organlar neredeyse tamamen olgunlaştığı için bu haftadan itibaren erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı ve diğer problemlerin yaşanma ihtimali çok çok düşüktür.

 

36 Haftalık Bebek36-Haftalik-Bebek

36.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 47 cm, ağırlığı 2600 gram kadardır.36. hafta civarında bebek doğum kanalına inmeye başlar. Anne bunu karnının biraz küçüldüğünden anlayabilir.36. haftada bebek oldukça geliştiği için bu andan itibaren doğan bebekler genellikle yoğun bakıma gerek kalmadan yaşarlar.

 

37-Haftalik-Bebek37 Haftalık Bebek

37.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 48 cm, ağırlığı 2800 gram kadardır. 37. haftada bebek artık solunum alıştırmaları yapabilir çünkü doğum yaklaşmaktadır ve buna alışması gerekmektedir. Bebek eli ile sıkıca tutma hareketi yapabilir. Bebek dışarıdan ışık veya ses gelen tarafa doğru dönebilir. Bebeğin kilosu ve tombullaşması giderek artar.

 

 

38 Haftalık Bebekanne-karin-Bebek

38.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 50 cm, ağırlığı 3000 gram kadardır.Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle.

 

 

39 Haftalık Bebek

39.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 51 cm, ağırlığı 3200 gram kadardır.39. hafta artık her an doğumun gerçekleşebileceği günlerdedir bebek. Bebeğin üzerini kaplayan ince lanugo tüyleri yok olur. Bebeğin akciğer gelişimi ve sürfaktan salgılaması artık tamamen doğuma hazırdır. Bebek rahim içerisinde fazla hareket edemeyecek kadar sıkışıktır.

40 Haftalık Bebek

40.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 51-52 cm, ağırlığı 3400 gram kadardır.40. hafta normalde doğumun tam zamanı olan haftadır. Bebeklerin bir kısmı kırkıncı haftaya gelmeden doğmuş olsa da bir kısmı bu haftayı da anne karnında geçirir. Nadiren bazı bebekler bu haftada doğmaz ve 41. haftaya ulaşır.

41 Haftalık Bebek

41.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 52 cm, ağırlığı 3500 gram kadardır.Bebeklerin çoğu bu haftaya ulaşmadan doğum gerçekleşir. Hamileliklerin az bir kısmında doğum 41 haftada gerçekleşir. 41 haftanın dolmasına rağmen gerçekleşmeyen doğumlara geç doğum (gün geçmesi, gün aşımı) denir.

anne-bebek-evre-7-8-ay-25-32-hatfa-geri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek
Bebeğinizin anne karnında ki gelişimi 25- 32 haftalık evresi ?

Bebeğinizin anne karnında ki gelişimi 25- 32 haftalık evresi ? 25 Haftalık Bebek 25.gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 34 cm,...

Kapat