14.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Bebeğiniz anne karnında ki gelişimi 1 – 8 haftalık evresi ?

Bebeğiniz anne karnında nasıl beslenir ?

Hamilelik sırasında bütün kadınların tek istediği bebeğinin sağlıklı şekilde kilo alarak büyümesidir. Peki siz yediğiniz besinlerden bir ısırık aldığınızda bu besinler bebeğinize nasıl ulaşıyor merak ettiniz mi?

Plesenta ve bebek kordonu sizi bebeğinize bağlayan yapılardır. Plesanta gebelik sırasında gelişen bir organdır ve rahimin üst tarafında bulunur. Plesanta bir güvenlik görevlisi rolü oynar ve bebeğinizin kan dolaşımını kontrol eder, besin , oksiken ve bazı hormanları bebeğinize ulaştırır. Bunu yaparken de bebeğe zarar verebilecek bakteri, partikülleri bebeğinizden uzak tutar.

Pekiplesanta ve bebek kordonu birlikte nasıl çalışır. Anne yemek yediğinde besinler sindirilir ve kana geçer. Besinleri emen kan bebeğe ulaştığında besinler aynı şekilde bebeğinize geçer. Sonuç olarak anne iyi beslenmezse otomatik olarak bebek de beslenemez ve bebeğiniz büyüyüp gelişemez.

Bebeğiniz anne karnında ki gelişimi 1 – 8 haftalık evresi ?

bebegin-anne-karnindaki-evreleri

1-3 Haftalık Bebek

Gebelik , son adet tarihinin ilk gününden itibaren sayıldığı için gebelik rahime yerleştiğinde 4 haftalık olur. O yüzden 4 haftadan önce gebelikten veya bebeğin varlığından söz edilemez. 3. Hafta döllenme ve rahime doğru hareket başlar. 4. Haftasında rahime ulaşır ve ultrasonda 5. Haftadan itibaren görülmeye başlar.

4 Haftalık Bebek

Bebek bu haftadan itibaren 1mm uzunluğuna ulaşmış olur. Bu sırada plasenta gelişmeye başlar ve bebeğe oksijen ve 4-Haftalik-Bebekbesin temin edebilecek duruma gelir. Bu haftadan itibaren bebek embriyo evresine geçmeye başlar. Embriyo 3
katmanlı bir yapıdan oluşur. İç tabaka akciğerler, karaciğer, sindirim sitemi ve pankreastan haline gelecek katmandır. Orta tabaka iskelet, kaslar, böbrekler, kan damarları ve kalp haline gelecek katmandır. Dış tabaka ise cilt, saç, göz, diş minesi ve sinir sistemi haline gelecek katmandır. Bu evrede bebek hala çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür.

 

5-Haftalik-Bebek5 Haftalık Bebek
5.haftasına giren bebek artık “fetüs” halini almıştır. Boyu yaklaşık 1-3 mm civarındadır. Bu evrede kalp, beyin, omurilik, kaslar ve kemik oluşumu hız kazanmaya başlar

 

 

6 Haftalık Bebek6-Haftalik-Bebek

Bu haftadan itibaren 4-6 mm boyunda olan bebeğin kalp atışları artık ultrasondan rahatlıkla duyulabilecek
durumdadır. Bu evrede solunum ve sindirim sistemi iyice belirginleşmeye başlar. Göbek kordonu oluşan bebeğin, göz , kulak ve ağız boşluğu belirginleşmeye başlar. Beyni gelişmeye başlar  ve ileride kol ve bacakları oluşturacak tomurcuklar belirginleşmeye başlar.

 

7-Haftalik-Bebek7 Haftalık Bebek

Bu haftada bebekte inanılmaz bir büyüme atağı başlar. Yaklaşık 7-8 mm uzunluğuna ulaşır yani yaklaşık bir pirinç tanesi kadardır. Kollar ve bacaklar şekillenmeye başlar ancak henüz tam olarak oluşmamıştır. Gözler kafanın yan tarafından ön tarafına doğru hareket eder. Bebeğin genital yapısını oluşturacak kabartı belirginleşir, ancak cinsiyeti bu evrede anlaşılmaz.

 

8 Haftalık Bebek8-Haftalik-Bebek

Bu haftada bebek 1,5 cm boyuna ulaşmıştır ve yaklaşık 1 gr kadardır. Anne ile bebeği birbirine bağlayan bebek kordonu işlevine başlar.  Göbek kordonunda 3 tane kan damarı vardır, bu damarlardan biri oksijen açısından zengin kan ile bebeği besler, diğer iki küçük damar ise plasentada kan döngüsü sağlar. Bu kan düşük oksijen ve atık maddelerle doludur. Yüz, göz, kulaklar oluşmaya başlar ve ayak çentikleri oluşur. El parmakları hala birbirine yapışık durumdadır, kemikler sertleşmeye ve sırt kasları omurga etrafında belirginleşmeye başlar.

 

anne-bebek-evre-3-4-ay-9-16-hatfa

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Anne - Bebek
Renk Değiştiren Akıllı Bebek Tulumları

      Akıllı Tulum Dünyada teknolojinin gelişimi her alanda sürüyor. Özellikle de nano teknoloji alanında gelişen ürünler hayatı daha da kolaylaştırıyor. İngiltere’de...

Kapat