13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Bahar Yorgunluğu

i-11Bahar Yorgunluğu

Her mevsim geçişlerinde havaların değişmesine bağlı olarak insanlar bir tür yorgunluk yaşarlar. Bu yaşanılan yorgunluk insanların uyku düzenlerini bozuyor ve hayatlarının aksamalarına sebep oluyor. Bu aksaklıklar iş, okul ve sosyal hayatta etkisini gösterir.

Kış mevsiminin bitiminde ve ilk bahar aylarının başlangıcı ile insan metabolizmalarında yavaşlama etkili olur. Vücut bu hızlı değişimlere ayak uydurmak için belirli bir süreç geçirir. Bu süreç içinde duygusal değişimler geçirebilir, uyku problemleri yaşayabilir, iştahsızlığa neden olma ve eklem ağrıları ile birlikte yorgunluğa neden oluyor. Bazı etkenler ile birlikte bu bahar yorgunluğu denilen olay daha uzun sürebilir. Dengesiz ve düzensiz beslenme, gereken vitaminleri yeteri kadar almama, uyku düzensizliği ve önemli konulardan birisi kansızlık. Bu durumlarda bahar yorgunluğu uzun bir süre devam edebilir.

Bu bahar yorgunluğundan kurtulmanın doğal yolları vardır. Bal yardımı ile bahar yorgunluğunun etkilerini azaltabilirsiniz. Halsizlik, uyku düzeni ve dikkat dağınıklığı nedenlerini engelleyebilecek nitelikte bir besin kaynağıdır bal.

İçerisinde glikoz, demir ve magnezyum gibi mineraller barındırmaktadır ve vitamin bakımından oldukça zengin olan bal antibakteriyel özelliği ile de mevsim geçişlerinde yaşanılan bahar yorgunluğu ve fazladan görülen belirtileri ortadan kaldırabilir ve bizleri koruma altına alabilir. Bal tüketimini normal olan günlük besinlerimiz arasında kullanırsak bahar geldiğinde bu etkilerden korunabiliriz. Balı özellikle kahvaltılarda tüketmek vücuda tüm gün enerji kazandırmaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Kadınca, Yaşam
Siyah Noktalar İçin Maskeler

Siyah Noktalar İçin Maskeler Siyah noktalar, cildimizde ki gözeneklerin tıkanması ile oluşan bir cilt problemidir. Cildimizde oluşan siyah noktaları temizlemediğimiz...

Kapat