13.10.2017 - Seninleyiz - Kadın ve Yaşam Portalı

Ayaklar Neden Sürekli Şişer?

Ayaklar Neden Sürekli Şişer?

İnsan ayakları türlü sebeplerden şişebilmektedir. Ayakların şişmesi sık sık yaşanan bir durumsa mutlaka uzman bir doktora giderek gerekli tetkikleri yapılarak önemli bir sağlık sorunu olup olmadığı belirlenmelidir. Bunun haricinde çok sık yaşanmayan ayak şişlerinin nedenleri ve ayak şişmeleri için neler yapılabilir? gibi sorulara yanıt aradığımız makalemizin sizler için yararlı olacağına inanıyoruz.

Ayaklarımız Neden Şişer?

Gün içinde çok fazla ayakta durmak, uzun mesafeleri yürümek, gezerken fark etmeden ayaklarımızı fazla zorladığımızda ayak şişmesi sorunuyla karşılaşabilmekteyiz. Otobüs yolcuklarında oturmasına rağmen uzun süre yol gidilmesi ayaklara kan toplanmasını ve ayakların şişmesi sorunu da yine en sık yaşanan ayak şişme vakalarındandır. Yorucu ve tempolu bir iş hayatı, havaların sıcak olması, tansiyon yükselmesi gibi durumlarda ayak şişmesine neden olmaktadır.Ayak Şişmesi

Damar Tıkanıklıkları ve Yüksek Tansiyon

Ayakları sürekli şişen kişilerde bu sorunların olup olmadığı önemlidir. Zira damar tıkanıklığı ve yüksek tansiyon sonucu ayakların şişmesi önemli rahatsızlıklardandır. En kısa sürede uzman bir hekime başvurulması gereken damar tıkanıklığı ya da yüksek tansiyon nedeniyle ayak şişmelerinde kalp çarpıntısı ya da kalp ağrısı gibi sorunlarda varsa vakit kaybetmemek gerekiyor.

Ayak Bileğinin Burkulması Sonucu Şişme

Yürürken ayak bileğiniz burkularak ayaklarınızda bir miktar şişme meydana gelmişse çok korkulacak bir durum yok demektir. Eğer bileğiniz acımıyorsa ve sadece şişme meydana gelmişse ayağınız su toplamış demektir. Bu durumda soğuk buz alarak bir buzdolabı poşetine koyun ve ayağınıza sarın. Şişme kısa sürede inecektir.

Yorgunluk ve Yolculukta Ayak Şişmesi

Yorgunluk sonucu ayaklarınız şişmişse yapacağınız tek şey dinlenmek olacaktır. Eğer uzun yolculuklarda otobüste hareketsiz kaldığınız için ayaklarınız şişmişse mutlaka ayaklarınızı sık sık hareket ettirmeli ve uzanarak yatmalı bir süre dinlenmelisiniz. Yorgunluk ve uzun yol yolculuklarında ayak şişmeleri çok önemsenmeyen ve risk içermeyen rahatsızlıklardır. Bu sorunları dinlenerek kendinizde atlatabilirsiniz.

Kan Pıhtılaşması Sonucu Ayak Şişmesi

Kalp hastalarının ve yaşlıların çoğunda yaşanabilecek sorunlardan biridir. Ayaklar önce koyu ve morarmış hissi yaratan bir renk alarak daha sonra patlayacak bir bomba gibi şişmekte. Kan pıhtılaşması sonucu damarlarda yaşanan sorunlar nedeniyle kan belli noktalarda toplanarak riskli bir durum içerebilmektedir. Bu kan pıhtılarının beyne ve kalbe gelmesi önlenmelidir. Kanın koyulaşmasını önlemek üzere kan sulandırıcı verilmelidir. Elbette bu işlemler uzman hekimlerce yapılarak hasta bu riskli durumdan kurtulmalıdır.

Artrit Nedeniyle Ayak Şişmesi

Artrit sonucu ayakların şişmesi genel olarak eklemlerde meydana gelmekte olan iltihaplanma sonucu oluşmaktadır. Artrit sonucu ayak şişmesinde sadece ayaklar şişmekle kalmamakta aynı zamanda

keskin ve ani şekilde ağrılara maruz kalınmaktadır. En kısa zamanda bu sorunu ortadan kaldırmak üzere ortopedi doktoruna başvurabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. İDRİS dedi ki:

    DOKTOR BEY BENİMDE AYAKLARIM ÇOK ŞİŞİYOR, ACİL YARDIM LÜTFEN

  2. İDRİS dedi ki:

    ÖZELLİKLE SOL AYAĞIM, ACABA NEDEN, KALBİMDE SORUN OLMASIN, YARDIM VE YÖNLENDİRME YAPIN LÜTFEN

BİR YORUM YAZ
Site Yorumları Facebook Yorumları
Daha fazla Kadınca, Sağlık, Yaşam
BAYAN ATKI MODELLERİ
Bayan Atkı Modelleri

Bayan Atkı Modelleri Kış aylarının merhaba dediği bu günlerde hanımları bir aksesuar telaşı sardı. Soğuklardan yüzümüzü gözümüzü ellerimizi kapattığımız bu...

Kapat